Idea
Konferencja jest poświęcona teorii i praktyce nowych ekologicznych podejść do projektowania i realizacji architektury w czasie zmieniających się uwarunkowań społecznych, klimatycznych, ekonomicznych. Przez prezentacje tematyczne koncentrujące się na zagadnieniach etyki troski, wartościach poza-estetycznych w procesie projektowym oraz zmianach w języku opisywania architektury, konferencja eksploruje możliwości odpowiedzialnego projektowania z perspektywy świadomości ekologicznej i kulturowej.
W świetle dostępnych danych wiemy, że wytwarzanie budynków i związanej z nimi infrastruktury generuje ogromne ilości odpadów oraz emisji CO2, a zasoby naturalne są coraz bardziej ograniczone. Mimo alarmujących wiadomości, wiele wskazuje na to, że wciąż kierujemy się wyborami estetycznymi oczekując od przestrzeni w pierwszej kolejności doświadczenia wizualnego zachwytu. Z drugiej strony wiadomo już, że estetyka, ale także język mówienia o architekturze mogą być wykorzystywane do poprawy prognoz dotyczących jakości ludzkiej egzystencji.
Program konferencji będzie skupiał się wokół pojęć takich jak: narracja, troska, metoda. Ich wzajemne zależności i przenikania staną się osią spajającą program konferencji. Współczesny paradygmat architektury, przesunięcia i zwroty ekologiczne, język architektury i opisywania przestrzeni, nowe podejścia projektowe w kontekście zmian klimatycznych i kurczących się zasobów to możliwe pola rozważań uczestników konferencji. Przedmiotem dyskusji będą w szczególności takie kwestie jak: praktyczne rozwiązania i ekologiczne strategie projektowe, idee i koncepty służące regeneracji środowiska jako elementy nowych narracji architektury.
Słowa stają się narzędziem opowiadania o trosce o naszą planetę. Konferencja będzie stanowić okazję do podróży w głąb myśli badaczy i projektantów, którzy kształtują przyszłość, poszerzając pole pojęć opisujących działania architektoniczne, szanując dziedzictwo przeszłości i odpowiedzialność za świat i jego zasoby. Będzie też inicjować debatę dotyczącą możliwych przesunięć w paradygmacie architektury w odniesieniu do metody pracy projektowej.
Jednym z głównych celów jest wypracowanie nowej perspektywy w architekturze, która może stać się przesunięciem paradygmatu, oferując zarówno utopijne wizje, jak i praktyczne zmiany. Wydarzenie promuje interdyscyplinarną współpracę między sztuką, projektowaniem, teorią i filozofią, aby wzbogacić debatę nad przyszłością architektury.
Wszyscy uczestnicy konferencji będą mieli okazję zastanowić się na czym mogą polegać zmiany w przebiegu procesu projektowego, czy jest w nim miejsce na nieprzewidywalne rezultaty, niepowodzenia, czy postawa troski może stać się metodą pracy, czym mogą być nowe narracje w kontekście architektury. Konferencja pozwoli otworzyć pole analiz i interpretacji architektury o nowe pojęcia, nowe narracje, dotąd nieobecne lub marginalizowane w świecie wielkich, globalnych, efektywnych i efektownych działań.
Konferencja podnosi świadomość ekologiczną i kulturową, zachęcając do projektowania przestrzeni z szacunkiem dla dziedzictwa naturalnego i kulturowego oraz przyszłości kolejnych pokoleń. Będzie także miejscem prezentacji praktycznych rozwiązań i strategii ekologicznych, które mogą minimalizować negatywny wpływ architektury na środowisko, w odpowiedzi na współczesne wyzwania społeczne, klimatyczne i ekonomiczne.
Prelegenci główni

ARCA/University of Westminster

Leep Architects

Rhode Island School of Design

Arkitektskolen Aarhus

Manchester School of Architecture

Amsterdam Academy of Architecture

nikolova/aarsø

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
OPEN CALL
Zapraszamy architektów, projektantów, badaczy, teoretyków oraz wszystkich profesjonalistów i studentów zainteresowanych tematyką konferencji do nadsyłania propozycji udziału. Szczególnie zachęcamy do aktywnego wkładu w program konferencji poprzez zgłaszanie propozycji prezentacji, odnoszących się do kluczowych zagadnień wydarzenia. Poszukujemy propozycji przedstawiających odważne pomysły, alternatywne rozwiązania, teoretyczną wiedzę lub prowokujące do refleksji podejścia praktyczne. Wśród tematów znajdują się: regeneracja, etyka, paradygmat, metoda projektowa, utopijne wizje oraz praktyczne zmiany.
Uczestnicy mogą zgłaszać różne formy udziału: wystąpienie ustne (15 min.) lub prezentację posterową.
Ważne terminy
1.04.2025 r. – ogłoszenie naboru zgłoszeń open call
Do 6.06.2025 r. – wypełnienie formularza zgłoszeniowego
Do 30.06.2025 r. – informacja zwrotna do Autorek i Autorów zaakceptowanych zgłoszeń
Do 12.09.2025 r. – przesłanie gotowego tekstu, ilustracji lub posteru
6-7.11.2025r r. – termin konferencji